Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / Türk töresinde hırsızlık, cinayet ve ordudan kaçma suçlarının cezası nedir?

Türk töresinde hırsızlık, cinayet ve ordudan kaçma suçlarının cezası nedir?

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmaları veya kendi cevaplarını kontrol etmeleridir. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Türk töresinde hırsızlık, cinayet ve ordudan kaçma suçlarının cezası nedir?

Türk töresinde cezalandırma yetkisi devlete aitti. Suçlar hafif ve ağır olmak üzere ikiye ayrılırdı. Cezaların caydırıcı olmasına dikkat edilirdi. Cinayet ve ordudan kaçma suçları ağır suçlardan olup bu suçların cezası idamdır. Hırsızlık ise türüne göre değişmektedir. Küçük şeyler çalanlara çaldıklarının on misli geri ödetilirdi. Bazı hırsızlık türleri ise ağır suçlar arasında yer almaktadır. Örneğin bağlı bir atı çalmanın cezası idamdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.Bir Cevap Yazın