Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / Tarihte deney ve gözlem yöntemi var mıdır?

Tarihte deney ve gözlem yöntemi var mıdır?

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmalarıdır. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

CEVAP:

Deney, bilimsel bir gerçeği, yasayı ya da varsayımı denemek usulüyle belirli bir yöntem veya kuralla yapılan işlemdir. Gözlem ise bir olayın, bir gerçeğin nesnenin niteliklerini öğrenmek, bilmek amacıyla, onun özenli, planlı ve dikkatli bir biçimde ele alınıp, gözetlenip incelenmesi işidir. Bu bakımdan tarihte doğa bilimlerinde olduğu gibi kesin kanunlar yoktur. Örneğin yer çekimi kanunu, suyun 100 derecede kaynaması gibi her zaman geçerli olan kanunlar tarihte yoktur.

Mesela tarihte şunu diyemeyiz.

“Kalabalık olan ordular her zaman az olan orduları yener.”

“Bir elçinin başka bir devlet tarafından öldürülmesi her zaman savaş nedenidir.” vb.

Tarih geçmişte meydana geldiğine göre olayların gözlenmesi veya laboratuar ortamında tekrarlanması söz konusu değildir. Bu yüzden tarihte deney ve gözlem yoktur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

2 Yorumlar

  1. bu ne biçim bir site çok kötü reklamlar var

    • O sizin kötülüğünüz. Çünkü reklamları biz seçmiyoruz, “GOOGLE” kullanıcı en çok hangi sayfalarda geziniyorsa karşısına reklam olarak onu çıkartıyor.

Bir Cevap Yazın