Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / Tarih yazmak sözünden ne anlıyorsunuz?

Tarih yazmak sözünden ne anlıyorsunuz?

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmalarıdır. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. Mustafa Kemal Atatürk

Tarih yazmak sözünden ne anlıyorsunuz?

Tarih, geçmişte olan olaylar veya bunlar hakkındaki belgelerin verileridir. Tarih yazmak geçmişteki olayların belgelere dayalı olarak yazılmasıdır. Belgelere dayanmadan yazılan bir tarih tarihin konusu olamaz.

Tarih yazanın, yapana sadık kalması ne demektir?

Tarihçiler tarih yazarken tarafsız olmalıdırlar. Bu tarafsızlığı sağlamak içinse kendi inanç, düşünce ve milli kimliğini bir kenara bırakmalıdır. Aynı zamanda bugünün değer yargılarıyla değil olayın geçtiği dönemin şartlarını dikkate almalı değerlendirmesini buna göre yapmalıdır.

Yukarıdaki sözün bütününde ise tarih yazanların belgelere dayanmadan veya belgeler olsa bile tarafsız olmadan yazacağı tarih gerçeğin dışında olur. Ve bu gerçek dışı tarih insanları yanıltır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın