Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / İlk Çağ’da yaşayan Türk toplumlarında sosyal sınıf ayrımı var mıdır?

İlk Çağ’da yaşayan Türk toplumlarında sosyal sınıf ayrımı var mıdır?

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmaları veya kendi cevaplarını kontrol etmeleridir. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

İlk Çağ’da yaşayan Türk toplumlarında sosyal sınıf ayrımı var mıdır?

Türk toplumunda sosyal sınıf farklılıkları yoktur. Çünkü İlk Çağ’da Türklerin yaşadığı coğrafya tarıma elverişli olmadığı için göçebe bir yaşam tarzı vardı. Bu da köleliğin oluşmasını engellemiştir.  Türklerin yaşam tarzında herkes eşitti. Barış zamanında günlük işler yapılırken savaş zamanında ordu-millet anlayışı gereği eli silah tutan herkes savaşırdı. Yine Türklerin inancı gereği ruhbanlık (din adamlığını meslek olarak icra etme) yoktur. Bu da din adamlarını toplum içinde ayrıcalıklı bir yeri olmadığının göstergesidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.Bir Cevap Yazın