Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / Hikâyeci tarih yazıcılığı ile öğretici tarih yazıcılığı arasındaki farklar nelerdir?

Hikâyeci tarih yazıcılığı ile öğretici tarih yazıcılığı arasındaki farklar nelerdir?

 

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmalarıdır. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Hikâyeci tarih yazıcılığı ile öğretici tarih yazıcılığı arasındaki farklar nelerdir?

Hikâyeci tarih yazıcılığında olaylar duyulduğu gibi aktarılırken, Öğretici tarih yazıcılığında olaylar değerlendirme, yorumlama ve anlatma şeklinde ele alınmıştır. Hikâyeci tarih yazıcılığında yer ve zaman hususları dikkate alınmış ancak sebep-sonuç ilişkisi kurulmamıştır. Öğretici tarih yazıcılığında olaylardan ders çıkarma ve gelecek nesillere faydalı olan bilgileri aktarma anlayışı vardır. Her iki tarih yazıcılığını da tarafsız olarak değerlendiremeyiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.Bir Cevap Yazın