Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / “Hafıza yoksa kimlik yoktur, kimlik yoksa ulus yoktur.” Sözünden ne anlıyorsunuz?

“Hafıza yoksa kimlik yoktur, kimlik yoksa ulus yoktur.” Sözünden ne anlıyorsunuz?

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmalarıdır. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

“Hafıza yoksa kimlik yoktur, kimlik yoksa ulus yoktur.” Sözünden ne anlıyorsunuz?

Cevap: Hafıza bir toplumun tarihidir. Geçmişte yaşanılan olaylar, bilgi ve deneyimler bugünün insanlarını bir araya getirir ve geleceği planlamalarını sağlar. Bu da toplumda yaşayan insanların ortak bir tarih anlayışına sahip olması demektir ki millet(ulus) olabilmek için gereklidir. Bizim tarihimize baktığımızda örneğin Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı milletimizin birbirine kenetlenmesini sağlamıştır. Toplumların tarihindeki bu denli olaylar bireylere bugünü anlama, tehlikeleri görme ve geleceğe yön verebilme imkanı sağlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Yorum

  1. Anthony Simith’in ” Hafıza yoksa kimlik yoktur; kimlik yoksa ulus yoktur. ” Sözünden ne anlıyorsunuz

Bir Cevap Yazın