Son Yazılar
Ana Sayfa / Soru-Cevap / Geçmişten günümüze gelişen tarih yazıcılığı anlayışları nelerdir?

Geçmişten günümüze gelişen tarih yazıcılığı anlayışları nelerdir?

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmalarıdır. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Geçmişten günümüze gelişen tarih yazıcılığı anlayışları nelerdir?

İnsanların hayatta edinmiş olduğu tecrübeleri gelecek nesillere aktarma ihtiyacı tarih yazıcılığının başlamasına neden olmuştur. Tarih yazım anlayışı belli aşamalardan geçerek günümüzdeki bilimsel tarih anlayışına ulaşmıştır. Hititler anallar(yıllıklar), Göktürkler Orhun Kitabelerini, Ruslar Kronikler ve Osmanlılar Vakayinameler yazmışlardır. Geçmişten günümüze tarih yazım anlayışı şu şekilde gelişme göstermiştir.

  • Hikâyeci Tarih
  • Öğretici Tarih
  • Kronik (Kronolojik) Tarih
  • Sosyal Tarih
  • Araştırmacı Tarih

(Tarih yazıcılığı hakkında daha fazla bilgi için bağlantıyı tıklayınız.)

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

[Toplam:45    Ortalama:3.6/5]

About admin

Dikkatinizi çekebilir

Türk İslam Devletlerinde Kültür ve Uygarlık Testi

Kategori: Soru-Cevap Test ve İçerik Hakkında: 9. Sınıf  Türk İslam Devletlerinde Kültür ve Uygarlık konusuna göre hazırlanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir