Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / 9. Sınıf Tarih Dersi Meb Yayınları sayfa 51-52-53-54-55-56

9. Sınıf Tarih Dersi Meb Yayınları sayfa 51-52-53-54-55-56

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmaları veya kendi cevaplarını kontrol etmeleridir. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

Günümüzde kabile anlayışına sahip topluluklar hangi bölgelerde yaşamaktadır? Kabile yaşantısının sonuçları nelerdir?

Genellikle Afrika kıtasında yaşamaktadırlar. Kabile yaşantısı içinde olan topluluklar güçlü siyasi yapılar oluşturamamışlardır. Dönemin diğer devletleri tarafından sömürülmüşlerdir. Günümüzde Afrika’da bu anlayışı sürdüren kabileler hayatlarını zorla devam ettirebilmektedirler. Fakir ve bir çok şeyden mahrum olan bu insanlar dünyanın ilgisine ve yardımına muhtaçtırlar.

İlk Çağ’da Akdeniz’de Fenikeliler dışında kolonicilikte gelişen medeniyetler hangileridir?

Asurlular, İyonyalılar

Türk tarihinde kurulan Büyük Selçuklu ve Osmanlı devletleri kuşatıcı mıdır?

Bu devletler kuşatıcıdır. Çünkü ele geçirdikleri topraklarda yaşayan insanların kültürlerine, yaşayışlarına ve inanışlarına karışmayıp onların varlıklarını devam ettirmelerini sağlamışlardır. Bu insanları devlet sistemi içinde kullanmışlardır.

Teokratik yönetim nedir?

Dini ve siyasi yetkilerin tek bir elde toplandığı yönetim şeklidir. Devlet başkanı aynı zamanda dini yetkilere sahiptir ve din başkanıdır. Devlet yönetiminde din kuralları etkilidir. Yine din adamları üst düzey devlet memurlarıdır. Örneğin Sümerlerde kral ülkenin hem siyasi başkanı, hem de dini başkanıdır.

Günümüzde var olan yönetim şekilleri nelerdir?

Cumhuriyet, Krallık, Emirlikler, Federal yönetimler, Özerk yönetimler

Asurluların geniş bir alana hükmedebilmesinin sebepleri nelerdir?

Yaşadıkları coğrafya Asurluların istilacı bir yapıya sahip olmasını sağlamıştır. Maden, taş ve kereste gibi doğal kaynakların bölgede az bulunması Mezopotamya medeniyetleri için büyük bir eksiklikti. Bu yüzden bu topluluklar çevre bölgelerde yayılmacı bir siyaset izlemişlerdir.

İlk Çağ’da Anadolu’da yaşayan Hitit, Frig, Lidya ve Urartu medeniyetlerinin merkezlerini yazınız.

  • Hitit : Hattuşaş (Çorum)
  • Frig : Gordion (Ankara)
  • Lidya : Sard (Manisa)
  • Urartu : Tuşpa (Van)

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.Bir Cevap Yazın