Son Yazılar
Home / Soru-Cevap / 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları sf:64-69

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları sf:64-69

Bu bölümde öğrencilerimizden isteğimiz sorulara buradaki cevapları aynen yazmaları değildir. Soruların cevaplarını bulmada zorlandıklarında buradaki cevabı örnek alarak kendi cevabını oluşturmaları veya kendi cevaplarını kontrol etmeleridir. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Kadim Dünyada İnsan Sayfa 64, 65, 66, 67, 68,69 Doğa İnsan ve Göç Soruları ve Cevapları 

Geçmişten günümüze insanın günlük yaşamını kolaylaştıran gelişmelere örnek veriniz.

Cevap: Yazının bulunması, Kâğıdın bulunması, İnternet, Telefon, Buzdolabı, Elektrik vb.

Konar-göçer ile yerleşik toplumların karşılıklı ilişkileri hakkında neler söylenebilir?

Cevap: Konar-göçerler sabit bir yerde bulunmazlar, temel geçim kaynakları hayvancılıktır. Yerleşik yaşamı kabul eden toplumlar ise daha çok tarımla uğraşırlar. İki grup arasında temel uğraşları sebebiyle bir ticaretten söz edebiliriz. Göçebelerin hayvanları uçsuz bucaksız otlaklarda yayıldıkları için ürünleri daha lezzetli olur. Bunlarla birlikte göçebe topluluklar yerleşik toplumlara tarlalarına girerek, yağma yaparak zarar verebilir.

İlk Çağ’da meydana gelen göçlerin ekonomik, siyasi, demografik, dinî ve coğrafi nedenleri nelerdir? Günümüzde de benzer nedenlerle oluşan göçlere örnekler veriniz.

Cevap: Ekonomik: Yaşanan büyük kıtlıklar ya da yaşanılan yerdeki gelirlerin, ürünlerin kalabalıklaşan nüfusa yetmemesi, ekonomik canlılığının olmaması vb.

Siyasi: Yaşanan savaşlar, bağımsızlığa düşkün olma, dış ülkelerin baskıları, sürgün vb.

Demografik: Aşırı nüfus artışları sonucu meydana gelen sorunlar.

Dini: Dini baskılar, Örneğin Hicret, İslamiyetin doğması sonucu eski dinlerini terk etmeyenler Müslümanlara baskı uygulamış, Müslümanlarda göç etmiştir.

Coğrafi: Bölgenin tarıma elverişli olmaması, dağlık olması vb.

Günümüzde de benzer nedenlerle oluşan göçler vardır. Örneğin Suriye’deki insanlar ülkelerinde yaşanan iç savaştan dolayı göç etmişlerdir. Ülkemiz içinde sanayinin gelişmediği bölgelerde insanlar gelişmiş yerlere göç etmektedirler.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın