Son Yazılar
Home / Kavram Bilgisi / Merkezi Otorite

Merkezi Otorite

Siyasi iktidarın kaynağının  (yasama, yürütme, yargı) ve kullanımının bir merkezde toplanmasına denir. Kamu hizmet ve faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan otoritedir. Bu otorite ülkede siyasi birliği sağlar. Siyasi iktidarın bütün emirleri yerine getirilir. Bütün devlet örgütlenmesi siyasi iktidarın mutlak (kesin) otoritesini gerçekleştirmeye yöneliktir. Merkezi idarenin sahip olduğu yetkilerden bir kısmı alt-üst ilişkisi içinde ülkede değişik makamlar aracılıyla temsil edilir. Bu sayede otorite ülkenin en ücra köşelerine kadar götürülür. Merkezi otoritenin görüldüğü ülkelerde bölünmeler yoktur. Yine merkezi otoritenin görüldüğü ülkelerde yerel idareciler merkez tarafından atanır ve faaliyetlerini iktidar adına yürütür. Türk devletleri arasında merkezi otoritenin en güçlü olduğu devlet Osmanlı Devleti olmuştur. Orta Çağ Avrupa’sında ise merkezi otorite zayıftır. Çünkü bu dönemde Avrupa’da feodalite (Bakınız: Feodalite ne demektir?) rejimi hâkimdir. Derebeyler kraldan ve merkezden gelen sözleri dinlemez, kendi bildikleriyle hareket ederlerdi.

Bu kavram, test sorularında şu şekilde karşımıza çıkabilir. Devletin merkezi otoriteyi artırmak veya güçlendirmek için yapmış olduğu çalışmalar neler olabilir?

  • Merkezden yöneticilerin atanması
  • Demiryolu yapımına önem verilmesi
  • Haberleşme araçlarının devlet kurumlarında ve ülke genelinde kullanılması, yaygınlaştırılması
  • Yolların güvenliğinin sağlanması
  • Yerel mahkemelerin doğrudan merkeze bağlı olması
  • Kardeş katli yasasının çıkarılması vb.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Merkezi otorite ile ilgili yazımız hakkındaki görüşlerinizi veya sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın