Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / İyonyalılar

İyonyalılar

Yunanistan’da yaşayan Akaların Batı Anadolu’ya göçü sonucu kurulan bir uygarlıktır.

Şehir devletleri halinde yaşamışlardır. En önemli şehir devletleri ise Milet, Efes ve İzmir’dir. Şehir devletleri birbirinden bağımsız yaşamayı tercih ettiklerinden siyasi birlik kurulamamıştır. Şehirlerdeki krallar etkinliklerini kaybettiklerinde asiller yönetimi ele geçirerek oligarşik bir yönetim kurmuşlardır. Yunan uygarlığının etkisinde kalan İyonyalılarda sonraki dönemlerde demokratik hükümetler kurulmuştur.

Dinleri çok tanrılıdır. Tanrıları insan şeklinde düşünmüşlerdir. En önemli tanrıları Zeus’dur.

İlk Çağ’da İyonyalılar deniz ticaretine önem vererek Akdeniz ve Karadeniz’de koloniler kurmuşlardır.

Ticaretle uğraşıp zenginleşmeleri ve kültür alış verişinde bulunmalarından dolayı özgür düşünce gelişmiş, bilimsel alanda önemli kişiler yetiştirmişlerdir. Metematikte Tales ve Pisagor, Tarihte Herodot, Felsefede Diyojen, tıpta Hipokrat İyonya da yetişen ünlü bilim insanlarıdır.

Fenike alfabesini kullanmışlardır. En önemli edebiyatçıları ilyada ve Odesa’nın yazarı Homeros’tur.

Efes’te bulunan Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından birisidir. Efes’te bulunan Celsus Kütüphanesi İyonyalılardan günümüz kalan önemli bir eserdir.

Not: İyonyalılar’da dini baskının olmayışı, şehir devletleri halinde örgütlenmeleri, deniz ticareti ile uğraşmaları ve Ön Asya’dan gelen kara ve deniz yollarının üzerinde kurulmaları bilim alanında gelişmelerini ve İyonya’nın bir kültür merkezi olmasını sağlamıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

2 Yorumlar

  1. çok işime yaradı teşekkürler:)

Bir Cevap Yazın