Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / Anadolu Uygarlıkları

Anadolu Uygarlıkları

Anadolu, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir konumdadır. Bu yüzden batı ile doğu medeniyeti arasında bir köprü görevi görmektedir. Anadolu uygun iklimi, tarıma elverişli coğrafyası, stratejik öneme sahip bir konumda olduğundan tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Anadolu’ya “Medeniyetler Beşiği, Açık hava müzesi, arkeoloji laboratuarı” gibi isimler verilmiştir. Anadolu’nun bu özelliklerinden dolayı bölge sık sık istilalara uğramış, ticaret gelişmiş ve uygarlıklar arasında kültür alışverişi yaşanmıştır.

Romalılar Anadolu’ya Anatolia (güneşin doğduğu yer) derken, Avrupalılar Miryakefalon Savaşından sonra Türkiye demişlerdir.

Anadolu’da Hitit, Frig, Lidya, Urartu ve İyonya uygarlıkları kurulmuştur. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak uygarlıklar hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hattiler

Hititler

Frigler

Lidyalılar

Urartular

İyonyalılar

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

2 Yorumlar

  1. Anıl Kabakçı

    KEŞKE ANADOLU DA KURULAN UYGARLIKLARIN ÖZELLİKLERİ YERİNE KENDİLERİNİ TANITTSAYDINIZ…

    • Yukarıdaki yazıda Anadolu uygarlıklarının bağlantıları var, örneğin Hititler için tıklama yaparsanız, ilgili sayfaya gidip Hititleri tanırsınız!

Bir Cevap Yazın