Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / Ege Yunan Uygarlığının En Önemli Özellikleri

Ege Yunan Uygarlığının En Önemli Özellikleri

Yunanistan, Makedonya, Trakya, Batı Anadolu, Ege Adalarında ve Girit Adasında yaşayan toplulukların meydana getirdiği medeniyettir.  Ege ve Yunan uygarlığı, Girit, Miken ve Yunan olmak üzere üç dönemde ele alınmaktadır.

Girit (MÖ 3500- MÖ 1200)

Ege Bölgesinde en eski uygarlık Girit’te kurulmuştur.

Girit uygarlığında en önemli yerleşim yeri Knossos’tur. (En önemli eseri Knossos Sarayı)

Girit uygarlığı Dorlar tarafından yıkılmıştır.

Tarım, hayvancılık ve ticaret gelişmiştir. Girit’te mezarlarda altın ve gümüş eserler, fildişi mühürler, taş ve bakırdan yapılmış türlü aletler bulunmuştur. Bu durum ölümden sonraki hayata inanıldığının göstergesidir.

Tarihin ilk denizcilerinden olan Giritliler, Akdeniz ve Ege’de bir uğrak yeri olmalarından dolayı çevre kültürlerle yakın ilişkiler kurmuşlardır.

Güçlü bir donanmaya sahip olan Giritliler, şehirlerin etrafına sur yapma gereği görmemişlerdir.

Miken (Aka) (MÖ 2000- MÖ 1200)

Mora’ya gelerek Miken şehrini kurdular. Dini yönden Giritlilerden etkilenmişler ve ölüleri eşyaları ile gömmüşlerdir.

Boğazların hâkimiyeti için Truvalılarla savaşmışlardır. Bu savaş Homeros’un İlyada Destanı’na konu olmuştur.

Dorlar tarafından yıkılmışlardır.

Truva Savaşı

Truva, Akaların Boğazlardan geçip ticaret ve korsanlıklarını yürütmelerini engelleyen bir şehirdir. Denizci Akalar, bu engeli kaldırmak için Truva’ya saldırmışlardır. Ancak savaşın görünürdeki nedeni Sparta Kralı Menolos’un karısının Truva’ya kaçırılmasıdır.

On yıl süren savaşta iki taraf birbirine üstünlük sağlayamayınca Akalar bir plan yapmıştır. Bu plana göre Akalar bir tahta at yaparak içine en seçkin komutanlarını yerleştirdiler. Diğer Aka askerleri çekiliyor gibi yapıp açık denizde gizlendiler.

Tahta atı, tanrı Athena’yı öfkelendirmemek için şehre alan Truvalılar, gece eğlence içinde oldukları bir vakit atın içindeki Aka askerlerine gafil avlandılar. Bu sırada geri dönen  Aka ordusunun da takviyesiyle Truva tam bir harabeye dönmüştür.

Eski Yunan Uygarlığı (MÖ 1200 – MÖ 337)

Polis adı verilen şehir devletleri halinde yaşayan Yunanlılar, siyasi bir birlik oluşturamamışlardır. Buna karşılık Yunanistan’ı ele geçirmek isteyen Perslere karşı birleşerek savaşmışlar ve bu savaşta galip gelmişlerdir. Pers savaşlarından sonra şehir devletlerini kendi egemenlikleri altında birleştirmek isteyen Sparta ve Atina Devletleri Peleponnes Savaşlarını yapmışlardır. Sparta bu savaş sonunda üstün gelen taraf olmuş, bu üstünlüğü İskender’in Yunanistan’ı ele geçirmesine kadar sürmüştür.

Sınıf farklılıklarının görüldüğü Yunan toplumunda, toplumsal barışın sağlanması için Drakon, Solon ve Klistenes isimli arhonlar kanun yapmışlardır.

 • Drakon Kanunları, soyluların keyfi yönetimini orta sınıf lehine düzenlemeye,
 • Solon Kanunları, köleliğin ve doğuştan gelen soyluluğun kaldırılmasına,
 • Klistenes Kanunları, halk meclisinin önemli bir kurum hâline getirilmesi, sınıf farklılığının ortadan kaldırılması ve demokrasi anlayışının gelişmesine, yöneliktir.

Yunanistan’ın küçük ve dağlık olması, tarım faaliyetleri için toprağın elverişsiz olması gibi nedenler Yunanlıları koloni faaliyetlerine yöneltmiştir. Akdeniz ve Karadeniz üzerinde koloniler kuran Yunanlılar, ticari faaliyetlerde gelişmişlerdir. Aynı zamanda Yunan kültürünü değişik bölgelerde yaymışlardır.

Çok tanrılı bir inanışa sahip olan Yunanlılar, tanrılarını insan şeklinde düşünmüşlerdir. Bu düşünce onları, tanrıların heykellerini yapmaya yöneltmiştir. Böylelikle Eski Yunanlılarda heykel sanatı, resim ve mimari gelişmiştir.

Tanrıların sevgisini kazanıp, öfkelerinden korunmak adına şiir, müzik ve spor yarışmaları düzenlemişlerdir. Günümüzde de süren olimpiyat oyunlarının ilki MÖ 776’da tanrı Zeus adına düzenlenmiştir. Dört yılda bir düzenlenen bu olimpiyatlar Yunanistan’da kültürel birliğin sağlanmasında etkili olmuştur.

Yunan uygarlığı tarih, tıp, aritmetik, geometri, astronomi ve felsefe alanlarında gelişmiştir.

Yunan felsefesinin ilk temsilcileri Sokrat,  Eflatun ve Aristo’dur. Eski Yunanlılar Fenike alfabesini alarak geliştirmişlerdir. En önemli edebi eserleri Homeros’un İlyada ve Odesa destanlarıdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

39 Yorumlar

 1. Emirhan Demircan

  gerçekten çok doğru şekilde anlatılmış çıktı alabilirmiyim

 2. Merhaba. Bu yazıyı performans ödevim için slaytımda kullanabilir miyim?

 3. Merhaba gerçekten güzel bir yazı olmuş. Truva savaşı bölümünü performans ödevim için aldım sorun olmazsa 🙂

 4. Kullanmamda sakınca varmı performans hazırlıyorum da

 5. Ceyhun Akpınar

  Performans Ödevim için kullanabilirmiyim

 6. Hakkınızı helal edin biraz bilgi ÖGRENDİM….

 7. Kolay gelsin performans ödevim için sakıncası yoksa kullanabilirmiyim

 8. gerçekten çok güzel olmuş yazılı için iyi mi?

 9. performans ödevim için kullanabilir miyim?

 10. Teşekkürler. Performans ödevimde kullanmamda bir sakınca var mı?

 11. Kullanıcı Adı

  performans ödevim için alabilir miyim linkide gösterceğim

 12. Performans ödevim için almamda bi sakınca yoktur umarım🤔🤔

 13. Merhaba ödevim için kullanabilir miyim. Teşekkürler.

 14. ADMİN BEYY GERÇEKDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BU BİLGİLERİ PERFORMANSIM İÇİN KULLANA BİLİR MİYİM?

  • Öğrencilerimizin ödevlerinde kullanmasında bir sakınca yoktur, sitemizin amacı öğrencilerimize ücretsiz içerikler sunmaktır. Başarılar dileriz.

 15. Merhaba çok güzel yazı olmuş perfonmans ödevim için slaytta kullanabilir miyim?

  • Öğrencilerimizin ödevlerinde kullanmasında bir sakınca yoktur, sitemizin amacı öğrencilerimize ücretsiz içerikler sunmaktır. Başarılar dileriz.

 16. Performans ödevim için kullanabilir miyim?

  • Öğrencilerimizin ödevlerinde kullanmasında bir sakınca yoktur, sitemizin amacı öğrencilerimize ücretsiz içerikler sunmaktır. Başarılar dileriz.

 17. Kaynak belirtmekle beraber izninizi almak uygun olur diye düşünüyorum, sakıncası yoksa yukarıda geçen yazının birkaç bölümünü kullanabilir miyim?

 18. performans ödevim için kullanabilir miyim?

 19. Akıllı bir deli

  Sınıf sunumum da kullanabilir miyim? 😅 😅 😅

 20. Öğrenciler için sorun olmaz demişsiniz 🙂 İnşallah öğretmenler için de öyledir 🙂 hep kendim not çıkarıyorum öğrencilerim için fakat bugün maalesef hazırlayamadım. Bu yüzden de sitenizden faydalandım. Lütfen hakkınızı helal edin. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın