Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / Tarihi Bilgilerin Değişebilirlik Özelliği

Tarihi Bilgilerin Değişebilirlik Özelliği

TARİHİ BİLGİLERİN DEĞİŞEBİLİRLİK ÖZELLİĞİ

Tarih kesin bilgilerden oluşmaz. Tarihe ait bilgilerimiz var olan belgeler ışığında edindiğimiz bilgilerdir. Yeni belgelerin ortaya çıkması var olan bilgilerimizin değişmesine neden olabilir. Yeni bulunan belgeler tarihi bilgilerimizi değiştirebilir  veya güçlendirir.

  • Örneğin Osmanlılarda ilk paranın Orhan Bey dönemine ait olduğu bilinmekteydi ancak yapılan son çalışmalar neticesinde ilk Osmanlı parasının Osman Bey dönemine ait olduğu ortaya çıkarıldı. Böylece tarihi bilgilerimiz değişti.

osman.bey.donemine.ait.sikkeorhan.bey.donemine.ait.sikkeOsman Bey dönemine ait sikke                            Orhan Bey dönemine ait sikke

  • Diğer bir örnek Alacahöyük’te yapılan kazılarda bulunan kılıç dünyanın en eski kılıcı olarak biliniyordu. Aslantepe kazılarında bu kılıçtan daha eski kılıçlar ortaya çıktı. Böylece Alacahöyük’teki kılıcın dünyanın en eski kılıcı olduğuna dair tarihi bilgiler değişti.

⇒ Yeni belgeler ışığında tarihi bilgiler değişebilir. Ancak öğrencilerimiz şuna dikkat etmeli. Bulunan her yeni belge tarihi bilgilerimizi değiştirmez. Var olan bilgilerimizi güçlendirebilir.

Bir Cevap Yazın