Son Yazılar
Home / Çağdaş Türk Ve Dünya Tarihi / SOVYETLER BİRLİĞİNİN ASİMİLASYON SİYASETİ

SOVYETLER BİRLİĞİNİN ASİMİLASYON SİYASETİ

TANIM: Asimilasyon bir topluluğun, içinde yaşayan başka toplulukların dil, din ve kültürlerini değiştirmek suretiyle benliklerini yok etme ve yerine kendi benliklerini zorla kabul ettirme hareketidir.

 • İlk önce Türkler Hristiyanlaştırılarak asimile edilmeye çalışıldı.
 • Bu doğrultuda Sovyetler, Türk illerindeki camii ve mescitleri tahrip edip bunlara ait vakıfların mal ve mülklerini devletleştirdi. Din adamı yetiştiren okul ve medreseleri kapatıp din adamlarını hapis ve sürgün etti.
 • Rus okulları açılarak Türklerin kültür ve dillerinin değiştirilmesi hedeflendi. Türk ailelerinin Rus okullarına rağbet etmemesi asimilasyon politikasını etkisiz hâle getirdi.
 • Rus harita ve kitaplarında “Türkistan” isminin kullanımı yasaklandı.
 • Türkler arasındaki birlik ve beraberliğin bozulması amacıyla farklı lehçelerin kullanılması yaygınlaştırıldı. Türkistan’daki Türk toplulukları içerisinde Özbekçilik, Kazakçılık, Türkmencilik, Kırgızcılık gibi boy duyguları ortaya çıkarılarak parçalamaya yönelik politikalar izlendi.
 • Yüz binlerce Türk, işçi sıfatıyla Azerbaycan ve Türkistan’dan alınıp Sovyetlerin diğer bölgelerine zorunlu göçe tabi tutulurken, Türklerin göç ettiği bölgelere de Ruslar ve başka milletler yerleştirildi. Senelerce devam ettirilen bu göç hareketinin maksadı Rus olmayan milletlerin millî duygularını yok etmekti.
 • Ruslar, Türkiye ile Türkistan’ın kültürel bağlarını da koparmak istediler. Bunun için 1924’te Arap alfabesinden Latin alfabesine geçerken 1928’de Türkiye’nin Latin alfabesini kabul etmesi üzerine Türkler için “Rus Kiril” harfleriyle karışık bir Latin harf sistemine geçiş yaptılar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları tarihyolu.com aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

5 Yorumlar

 1. Sovyetlerde ateizm mevcutken nasıl Hristiyanlaştırarak asimile ediyor, biri açıklasın.

 2. “Rusya,tarihin en zalim politikasını yapmıştır.”

 3. Komünizm metafiziği reddeder. Bilmediğiniz konular hakkında yorum yhapmayın zira gülünç duruma düşüyorsunuz. Sovyetler Birliğinde misyonerlik çalışması olduğunu düşünen zırcahildir.

  • “Rusya, bölgede kalıcı olabilmek için dilin Rusçalaştırılması ve dinin Ortodokslaştırılmasını hedefledi.” (Kaynak 12.Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı, sayfa:23)
   Bu sitenin amacı ideolojik fikirleri tartışmak değil, öğrencilerimize müfredat doğrultusunda doğru bilgiler vermektir.

Bir Cevap Yazın