Son Yazılar
Home / Kavram Bilgisi / Kut’ül Amare Zaferi

Kut’ül Amare Zaferi

Kut’ül Amare kuşatması, 29 Nisan 1916’da Irak Cephesinde Osmanlı ordusunun galibiyetiyle sonuçlanan I. Dünya Savaşı’nın cephelerinden birisidir.

11 Kasım 1914’te Birinci Dünya Savaşı’na giren Osmanlı Devleti’nin savaştığı cephelerden biri, İngilizlere karşı oluşturulan Irak cephesidir. Hindistan’a giden denizyolunun güvenliğini sağlamak ve Mezopotamya’daki petrol arazilerini ele geçirmek için İngilizler 24 Kasım 1914’te Basra’yı, 3 Haziran 1915’te de Kut’ül Amareyi işgal ettiler. Bunun üzerine Ekim 1915’te Osmanlı güçleri 6. Ordu adı altında birleştirildi. Ordunun başına General Colmar Von Der Goltz getirildi. Osmanlı ordusu Kasım 1915’te Selmanı Pak’ta İngiliz ordusunu püskürttü. İngilizler General Townshend Kutü’l-Ammare’ye kapanarak burayı bir kale gibi savunmaya karar vermiştir. Osmanlı güçleri Aralık ayında Kut’u kuşatma altına alarak İngiliz generalden teslim olmasını istemiş lakin İngilizler teslim olmamışlar ve direnmeye başlamışlardır. İngiliz general Townshend hatıralarında İngiliz hükümetinin 1 ay direnmesi sonucu kurtarılacağını vaat etmiş olmasına rağmen 5 ay direndiğini ve kurtulamadığını belirtir. Bu süreçten sonra tamamen ümidini kesen İngilizler teslim olma müzakerelerine başlamışlardır. Bu arada vefat eden General Goltz’un yerine Halil Paşa (KUT) ordunun başına getirilmiş ve 29 Nisan 1916 ‘da İngilizler teslim olmuştur.

25 bin şehit verdiğimiz bu mücadelede İngilizlerin 40 bin askeri ölmüş, 13 General, 481 Subay ve 13.300 eri esir alınmıştır. Kut’ül Amare Zaferi Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşın’da Çanakkale Savaşın’dan sonra kazandığı ikinci büyük zaferdir.

Halil Paşa bu zaferden sonra bu günü “Kut Bayramı” olarak ilan etmiştir. Türkiye NATO’ya üye olduğu 1952 yılına kadar kutlanan bu bayram sonraki yıllarda ne hikmetse unutturulmaya çalışılmıştır. Son yıllarda ise bu zafer tekrar hatırlanmaya başlamıştır.

Görsel Anadolu Ajansı’na aittir.

Kut’ül Amare Zaferi ile ilgili yazımız hakkındaki görüşlerinizi veya sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın