Son Yazılar
Home / Kavram Bilgisi / Kutadgu Bilig

Kutadgu Bilig

İslami Türk edebiyatının günümüze kalmış en eski örneklerinden birisi olan Kutadgu Bilig Kaşgar Hakaniye lehçesi ile yazılmıştır. Eser 1069 yılında tamamlanmış olup Kaşgar hükümdarı Tavgac Bugra Kara Hakana sunulmuştur. 85 başlık ve 6654 beyitten oluşan esere sonradan 77 beyit ve 2 önsöz eklenmiştir. Yusuf Had Hacip, eserinde dört temsii kişiyi konuşturmuştur. Bunlar

Hüümdar (Kün-Toğdı): Doğru yol, adalet

Vezir (Ay-Toldı): Saadet, devlet.

Vezirin oğlu (Öğdülmüş): Akıl, mantık.

Vezirin kardeşi (Odgurmış): Akıbet

Kutadgu Bilig, Kutlu olma bilgisi, Hükümranlık bilgisi, Siyasi hakimiyet bilgisi veya mutluluk veren bilgi anlamlarına gelmektedir. Yusuf Has Hacip devlet adamlarına ideal devlet idaresi sistemini göstermeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan Kutadgu Bilig bir siyasetname olarak da değerlendirilebilir. Eser başarılı bir Türkçe ile yazılmış olup yabancı kelimelere çok az yer vermiştir. Yaklaşık 120 yabancı kelime vardır. Bunların çoğu Arapça’dır. Kutadgu Bilig yazarı eserini yaygın edebi söyleyişler, halk deyimleri, maniler ve atasözleri ile desteklemiştir. Kutadgu Bilig bütün Türk Dünyası ve Yakın Doğu’da tanınmıştır. Yerli, yabancı bir çok dilci, hukukçu, edebiyatçı bu kitaptan bahsetmiştir. Tespit edilen üç yazma nüshası, bugün Fergana, Viyana ve Kahire’de bulunmaktadır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın