Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / İskender İmparatorluğunun En Önemli Özellikleri

İskender İmparatorluğunun En Önemli Özellikleri

Makedonya Kral II. Philip (Filip), Yunan şehir devletlerini birleştirerek Helen birliğini kurdu. Babası II. Philip’in öldürülmesinin ardından Helen birliğinin başına geçen Büyük İskender,   Yunan şehir devletlerinin çıkardığı ayaklanmaları bastırmış ve bu şehir devletlerini Makedonya Devleti’ne bağlamıştır.

Ülkede istikrarı sağlayan İskender, MÖ 334’te 35 bin kişilik ordusuyla Asya Seferi’ne çıkmıştır.

İskender, Çanakkale Boğazı üzerinden Anadolu’ya geçerek;

Persleri Granikos ve Issos savaşlarında yenmiştir.  Anadolu, Suriye, Mısır ve Mezopotamya’yı ele geçirmiştir. Bir süre bu bölgede kaldıktan sonra Hindistan’a kadar ilerlemiştir. Askerlerin isteksizliği ve yorgunluğu üzerine Babil’e dönen İskender hastalanarak 33 yaşında hayatını kaybetmiştir.

İskender’in ani ölümü üzerine ülke parçalanmış ve imparatorluk toprakları üzerinde krallıklar kurulmuştur. Bunlar;

Mısır da kurulan Ptolomeler,

Makedonya da Antigonitler

Anadolu’dan Hindistan a kadar uzanan topraklarda ise Selevkoslardır.

Selevkos Krallığı’nın parçalanmasıyla Anadolu’da yeni krallıklar kurulmuştur. Bunlar;

 • Pontus,
 • Kapadokya,
 • Bitinya
 • Bergama

İskender, ülkeyi Perslerde olduğu gibi satraplıklara ayırmıştır. Pers sarayının protokol kurallarını benimsemiştir. Merkezi bir vergi toplama sistemi oluşturmuştur. Bu sayede merkezi otoriteyi korumayı amaçlamıştır.

İskender’in Asya Seferi sonucu Doğu ve Batı medeniyetlerin kaynaşmasıyla Helenistik Medeniyeti ortaya çıkmıştır. Bu medeniyetin oluşmasında Yunan, Anadolu, Mezopotamya, İran ve Mısır medeniyetlerinin katkıları olmuştur.

Helenistik dönemde matematik, tıp, felsefe, coğrafya alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini bulan Arşimet, Trigonometriyi bulan Hipparkos, dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlayan Erastostenes bu dönemde yetişmiştir.

Anadolu’da, Bergamalılar parşömen kağıdını icat etmişler, Zeus Tapınağının yanında Asklepion sağlık merkezi ve 200.000 ciltlik bir kütüphane kurmuşlardır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

7 Yorumlar

 1. güzel ama kısa

 2. gayet iyi, yazdığım sayfaya tam yetti

 3. NUSRET ALPEREN (Dr)

  Editöre veya yazara,
  Hazırlamakta olduğum bir kitaba, sitenizde yayınlanan bazı yazılardan kaynak göstermek kaydıyla en fazla 2-3 paragraf almak istiyorum.
  Muvafakat edip etmediğinizi bildirmenizi rica ederim. Saygılarımla. Dr. Nusret Alperen

 4. Performans ödevim için sitenizde yayınlanan yazılardan kullanabilir miyim? Geri dönüş vermenizi rica ederim

Bir Cevap Yazın