Son Yazılar
Home / Kavram Bilgisi / İnsanlığın Hafızası Tarih

İnsanlığın Hafızası Tarih

Hafıza ya da bellek bir bilgiyi depolama ve sonrasında geri çağırma onu kullanabilme kabiliyeti olarak tanımlanabilir. Geçmişten günümüze insanoğlu bilgi ve deneyimlerini tarih yoluyla günümüze aktarmıştır. Şuan içinde bulunduğumuz dönem birden bire ortaya çıkmış bir dönem değildir, insanoğlu tecrübelerini tarih vasıtasıyla aktararak ve üstüne koyarak bugünlere gelmiştir. Örneğin ilk kullanılan telefonlar ile günümüzde kullandığımız telefonlar birbirinden oldukça farklıdır. Bugün kullandığımız akıllı telefonlar geçmişin birikimi sonucu ortaya çıkmıştır. İnsanın sadece kendi hayatındaki deneyim ve hatalarından ilham alarak fazla bir bilgi ve birikime sahip olması oldukça zordur. Oysa tarihteki bilgi ve yaşanmışlıklardan ders almak insanın ufkunu açacaktır.

Hafızasını kaybeden bir insan geleceğini planlayamaz. Çünkü bilgi ve deneyimlerini hatırlayamaz. Geçmişte yaşadıklarını  anımsayamaz. Dolayısıyla geçmişte öğrenmiş olduğu bilgi ve tecrübelerini bugüne aktaramadığından yaşamını planlaması hafızasını kaybeden bir insan için oldukça güçtür. Hafızasını kaybeden bir insanın istikrarlı bir geleceği olamaz. Hayatı her an tehlike ile doludur. Bu yüzden toplumların veya milletlerin varlıklarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri, onlar için bir hafıza niteliğinde olan tarihi öğrenmeleriyle doğru orantılıdır.

İnsanlığın Hafızası Tarih ile ilgili yazımız hakkındaki görüşlerinizi veya sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Yorum

  1. Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın