Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / Çin Uygarlığı

Çin Uygarlığı

Çin uygarlığının oluşumunda Çin Kültürünün yanında Türk, Moğol ve Tibet kültürleri de etkili olmuştur. Tarih boyunca çeşitli hanedanlar tarafından yönetilen Çin, MÖ 3. Yy’dan itibaren siyasi birliğini tamamlayarak güçlü bir imparatorluk olmuştur.

Çin ordusu yaya ve arabalı askerlerden oluşurken Türklerle temas edildikten sonra atlı askerler de ordu içinde görev almışlardır.

Barut, pusula, kâğıt, dümen, ipek, mürekkep ilk defa bu uygarlık tarafından kullanılmıştır. Bu durum Çin uygarlığının dünya medeniyetine katkıda bulunduğunu gösterir.

Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanan Çin, İpek Yolu aracılığı ile de Avrupa içlerine kadar ticari faaliyetlerde bulunmuşlardır.

Çok tanrı inanışının olduğu Çin’de Taoizm, Budizm ve Konfüçyüsçülük en yaygın dinlerdir.

Çin’de iki türlü mimari gelişmiştir. Askeri mimari; Türk akınlarından korunmak için Çin Seddini inşa etmişlerdir.  Budist tapınakları ise dini mimariye örnektir.

Çinicilik, porselen, seramik, resim, heykelcilik gibi sanatlar gelişmiştir.

Çin’de tarih yazıcılığı da gelişmiştir. Türkler hakkında ilk bilgilerimizi Çin kaynaklarından almaktayız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

6 Yorumlar

  1. Tarih Aşığı Jojuk

    Çok beğendim elinize sağlık 🙂

  2. ay ozur dilerim yanlişlikla 1 yıldız verdi cok iyi yapmişsiniz teşekkurler

  3. Gerçekten eğitime ve öğretime değer veren bizlere bilgileri aktararak büyük sevap işleyen tarihyolu.com sitesi şuana dek gördüğüm en iyi kaynak sitesi teşekkürler

  4. Gerçekten çok yardımcı oldu saolun

  5. Çok güzel ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın