Son Yazılar
Home / 9. Sınıf Tarih / Avrupa Hun Devleti

Avrupa Hun Devleti

Kavimler Göçü’ne neden olan Hunların bir bölümü Balamir önderliğinde Gotlar’ı yenerek Macaristan’da Avrupa Hun Devletini kurdular.

En önemli hükümdarları Atilla’dır.

Uyarı: Avrupalılar Attila’yı kendilerini cezalandırmak için Tanrı tarafından gönderildiğine inanmışlar ve ona Tanrı’nın Kamçısı (YGS sorusu) unvanını vermişlerdir.

Avrupa Hunları, Bizans ve Batı Roma ile askeri ve siyasi ilişkilerde bulunmuşlardır.

Atilla Bizans üzerine I. ve II. Balkan seferlerini düzenlemiş ve Bizansla Margos ve Anatolios anlaşmalarını imzalamıştır.

Uyarı: Atilla bu anlaşmalarla Bizans’a sığınan kaçakları geri almış, Bizans ile ekonomik ilişkileri geliştirmiş ve onları yıllık  vergiye bağlamıştır.

Atilla Batı Roma üzerine Galya ve İtalya seferlerini düzenlemiş ancak Papa’nın ricası üzerine kuşatmayı yarım bırakmıştır.

Attila İtalya Seferi sonucu ölmüş, yerine geçen oğulları birliği sağlayamamıştır. Hunların bir bölümü doğuya göç etmişler, Avrupa’da kalanlar ise Hristiyanlık dinini benimseyerek benliklerini kaybetmişlerdir.

Uyarı: Avrupa Hun devletinin yıkılmasının en önemli nedeni Türk Göçlerinin devam etmemesidir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın