Son Yazılar
Home / 10.Sınıf Tarih / 17. Yüzyılda Osmanlı Lehistan İlişkileri

17. Yüzyılda Osmanlı Lehistan İlişkileri

Osmanlı Devleti 17. Yüzyıl’da Venedik, Avusturya, Rusya, İran ve Lehistan ile mücadele etmiştir. (V.A.R.İ.L devletleri) 

1620 yılında Lehistan’ın Boğdan’ın iç işlerine karışması yüzünden ilişkiler bozulmuştur. II. Osman Hotin Seferine çıkmış, ancak yeniçerilerin gevşekliği yüzünden kale alınamamıştır. Savaş Hotin Antlaşması ile sona ermişti. Hotin Antlaşmasına göre;

  • Hotin Kalesi Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Boğdan’a bırakılacak.
  • Her iki ülke birbirinin topraklarına saldırmayacak.
  • Lehistan Kırım Hanlığı’na vergi vermeye devam edecek.

Uyarı: II. Osman, Hotin Seferi sonrası Yeniçeri Ocağını kaldırmayı düşünmüştür. Bu fikrini yakınları ile paylaşan Genç Osman, yeniçeriler tarafından Yedikule Zindanlarında boğularak öldürüldü. 

Lehistan’ın Osmanlı himayesindeki Ukrayna Kazaklarına saldırması üzerine sefere çıkan IV. Mehmet Lehlilerden kırktan fazla kale almayı başardı. Zor durumda kalan Lehistan barış istemek zorunda kaldı. İki devlet arasında Bucaş Antlaşması yapıldı. (1672) Bu antlaşmaya göre;

  • Podolya ve Ukrayna Osmanlı Devleti’ne bırakılmıştır.
  • Lehistan yılda 200 bin altın vergi verecek.

Lehistan Diyet Meclisi vergi maddesini kabul etmemesi üzerine savaşlar yeniden başlamış ve dört yıl daha devam etmiştir. Osmanlı Devleti’nin vergi maddesinden vazgeçmesi ile barış yeniden sağlanmıştır.

Uyarı: Bucaş Osmanlı Devleti’nin Batı’da toprak kazandığı son antlaşmadır. Batıda en geniş topraklara ulaşılmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın