Son Yazılar
Home / 10.Sınıf Tarih / 17. Yüzyılda Osmanlı Avusturya İlişkileri

17. Yüzyılda Osmanlı Avusturya İlişkileri

Osmanlı Devleti 17. Yüzyıl’da Venedik, Avusturya, Rusya, İran ve Lehistan ile mücadele etmiştir. (V.A.R.İ.L devletleri) 

1593-1606 Savaşları

    Avusturya ile Kanuni döneminde sağlanan barış, 1593 yılında sınırlarda meydana gelen karşılıklı çatışmalarla bozulmuş ve savaşa dönüşmüştür. Bu savaşta Erdel, Eflak ve Boğdan beyleri Avusturya’nın yanında yer almışlardır.

Kanuni’den sonra ilk kez bir padişah yönetiminde sefere çıkan Osmanlı ordusu III. Mehmet eliyle Eğri kalesini almış, Haçova’da Avusturya ordusunu bozguna uğratmıştır. (1596)

    1606 yılında taraflar arasında “Zitvatorok Antlaşması” imzalanmıştır. Bu antlaşmaya göre;

  • Avusturya hükümdarı Osmanlı hükümdarı ile eşit sayılmıştır.
  • Avusturya’nın her yıl ödediği vergi kaldırıldı.
  • Avusturya bir kereye mahsus savaş tazminatı ödedi.
  • Eğri, Kanije ve Estergon Osmanlılara bırakıldı. 

Uyarı: Kanuni döneminde imzalanan 1533 İstanbul Antlaşması ile Avusturya karşısında üstünlük sağlanmıştı. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti’nin Avusturya’ya karşı üstünlüğü dolayısıyla Orta Avrupa’daki üstünlüğü sona erdi.

1662-1664 Savaşları

Erdel  Beyi Rakoçi’nin isyan etmesi, Avusturya’ya sığınması ve Avusturya’nın Erdel işlerine karışması üzerine sefere çıkan Fazıl Ahmet Paşa Avusturya’yı yenilgiye uğrattı ve Uyvar kalesini ele geçirdi. 1664 yılında “Vasvar Antlaşması” imzalandı. Bu antlaşmaya göre;

  • Uyvar ve Novigrad Kaleleri Osmanlılarda kalacak .
  • Avusturya savaş tazminatı ödeyecek.
  • Avusturya Erdel işlerine karışmayacaktı. 

Uyarı: Avusturya’dan son kez toprak kazanılmış ve savaş tazminatı alınmıştır.   

II.Viyana Kuşatması

Orta Macaristan’da durumunu güçlendirmek isteyen Katolik Avusturya egemenliğinde bulunan Protestanlara baskı yapmaya başlamış; bunun üzerine Macarların lideri Tökeli İmre Osmanlılara sığınarak Osmanlılardan yardım istedi.

   1683 yılında yapılan seferle Viyana kuşatıldı. Kuşatmanın uzaması, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın şehrin teslim olmasını beklemesi, Lehistan’dan yardım gelmesi ve Kırım kuvvetlerinin bu yardıma engel olmamaları yenilgiyi hazırlamıştır.

Uyarı: İkinci Viyana kuşatmasıyla birlikte ibre tersine dönmüştür. Türkler savunmaya Avrupalılar taarruza geçmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın