Son Yazılar
Home / 10.Sınıf Tarih / Timur’un Sivas’ı Alması

Timur’un Sivas’ı Alması

Büyük bir ordu ile Anadolu’ya giren Timur Yıldırım Beyazid  ile karşılaşmadan önce Erzincan üzerinden 180.000 kişi ile şehri ansızın kuşattı. Kalede 4000 kişi vardı. Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Şehzade Emir Süleyman kuvvet getirmek amacıyla şehirden çıktı. Kuşatılan şehre dışarıdan top ve mancınık yağdırıldı surlara lağım atılarak büyük gedikler açıldı.

Sivas valisi Şehzade Süleyman kenti terk ettikte sonra Timur’dan hiç kan akıtılmayacağına dair söz alan kale komutanı Malkaçoğlu şehri Timur’a teslim etti. Timur güya verdiği söze bağlı kalarak hiç kan akıtmadı. Kale savunmacılarını diri diri hendeklere atarak, üzerlerini toprakla doldurup öldürttü. Timur Sivas’ta bakım evlerinde bulunan cüzamlıları Türkistan’da bilinmeyen bir hastalık olduğundan askerleri arasında yayılmaması için imha etti.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe  aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir