Son Yazılar
Home / 10.Sınıf Tarih / Pedro, İstanbul’u diğer önemli Avrupa şehirleriyle kıyaslamanın büyük yanlışlık olacağını hangi gerekçelerle söylemiş olabilir?

Pedro, İstanbul’u diğer önemli Avrupa şehirleriyle kıyaslamanın büyük yanlışlık olacağını hangi gerekçelerle söylemiş olabilir?

Osmanlılara Esir Düşen Pedro’ya Göre İstanbul

“Önemli bir şehirde bulunması gereken özellikleri göz önünde tutarak İstanbul’u; Roma, Venedik, Milano, Napoli, Paris ve Lyon’la kıyaslamaya girişmek pek büyük bir yanlışlık olur. Hepsini de gördüğüm bu şehirlerin önemlerini ve genişliklerini, mevkilerini ve güzelliklerini, ticaretlerini ve bolluklarını hep bir araya toplasak da yine İstanbul’u tutturamayız. Bunu, hisse kapılarak veya yalnız bir tarafı dinleyerek edindiğim bilgilere dayanarak söylüyorum sanmayın. Bu dediğime, her yönden incelemelerde bulunduktan sonra vardım. İstanbul’un bütün özelliklerini anlatabilmek için bir ömür yetmez.”

Pedro, İstanbul’u diğer önemli Avrupa şehirleriyle kıyaslamanın büyük yanlışlık olacağını hangi gerekçelerle söylemiş olabilir?

– Coğrafi konumu sebebiyle stratejik öneme sahip olması,

– Hristiyanlar için kutsal bir şehir olması,

– Ticaret hacminin yüksek olması,

– Jeopolitik konumu sebebiyle stratejik öneme sahip olması, onu diğer önemli Avrupa şehirleriyle kıyaslanamayacak bir öneme sahip olmasını sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın