Son Yazılar
Home / 10.Sınıf Tarih / KAYILARIN ANADOLU’YA GELİŞİ VE YERLEŞMESİ

KAYILARIN ANADOLU’YA GELİŞİ VE YERLEŞMESİ

Osmanlı Devleti Oğuzların Bozok Koluna mensup Kayı Boyu tarafından kurulmuştur. Kayı sağlam, güçlü ve kuvvetli anlamını taşımaktadır. Kayı boyunun sembolü ok ve yaydır. ( I Y I )

Kayılar Moğol baskıları sonucu batıya doğru göç etmişler ve Ahlat yöresine yerleşmişlerdir. Alaeddin Keykubad döneminde Karacadağ’a yerleştirilen Kayılara sonraki dönemlerde Bizans sınırındaki Söğüt ve Domaniç yurt olarak verilmiştir. Söğüt’ü kışlak; Domaniç’i yaylak olarak kullanan Kayılar uç beyliği olarak sınırları korumuşlardır. Söğüt’te Ertuğrul Gazi döneminde beylik haline gelen Kayılar sonraki dönemlerde tüm dünyaya hükmeden bir devlet haline gelmiştir. [ ABD tarihinde yabancı dilde yapılan ilk ve tek antlaşmanın Osmanlı Devleti ile yapıldığını biliyor muydunuz? ]

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın