Son Yazılar
Home / Okuma Odası / Fatih Sultan Mehmet’in Bosna Fermanı

Fatih Sultan Mehmet’in Bosna Fermanı

1999 yılında Birleşmiş Milletler Barış gücüne bağlı olarak Bosna’ya giden Türk Birliği, burada büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Bu Türk Birliği görev alanı içerisinde bir Manastır Fatih Sultan Mehmet’in bir fermanı olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Türkiye’den gelen özel bir ekip bu fermanın Fatih’in Bosna’yı fethettiğinde yayımladığını tespit eder. İşte Fatih’in Bosna Fermanı;

28 Mayıs 1463 Milodraz dünya fatihi, haşmetli ve ulu sultan’ın imzalı ve parlayan mühürlü fermanıdır.

Ben Fatih Sultan Han, bütün dünyaya ilan ediyorum ki; Kendilerine bu padişah fermanı verilen Bosnalı Fransiskenler himâyem altındadır ve emrediyorum:

Hiç kimse ne bu adı geçen insanları ne de onların kiliselerini rahatsız etmesin ve zarar vermesin. İmparatorluğumda huzur içerisinde yaşasınlar ve bu göçmen durumuna düşen insanlar özgür ve güvenlik içerisinde yaşasınlar. Devletimdeki tüm memleketlere dönüp korkusuzca kendi Manastirlarina yerleşsinler.

Ne Padişahlık eşrâfindan, ne vezirlerden veya memurlardan, ne hizmetkârlarımdan, ne de  ülkemin vatandaşlarından hiç kimse bu insanların onurunu kırmayacak ve onlara zarar vermeyecektir.

Hiç kimse bu insanların hayatlarına, mallarına ve kiliselerine saldırmasın, hor görmesin veya tehlikeye atmasın. Hatta bu insanlar başka ülkelerden devletime birisini getirirse onlar da aynı haklara sahiptir.

Bu padişah fermanını ilân ederek burada, yerlerin, göklerin yaratıcısı ve efendisi Allah, Allah’ın elçisi Aziz Peygamberimiz Hz. Muhammed ve 124 bin peygamber ile kuşandığım kılıç adına yemin ediyorum ki;

Emrime uyarak bana sadık kaldıkları sürece tebaamdan hiç kimse bu fermanda yazılanların aksini yapmayacaktır.

Alıntıdır…

Bir Cevap Yazın