Home / Tarih 11 / 11 SINIF TARİH DERSİ 1 DÖNEM 2 YAZILI

11 SINIF TARİH DERSİ 1 DÖNEM 2 YAZILI

Merhaba arkadaşlar 2023-2024 eğitim öğretim yılı 11. sınıf tarih dersi 1. dönem 2. yazılı sorularını bu yazımızda paylaşacağız.  Bildiğiniz gibi bu sene yazılı soruları açık uçlu olarak hazırlanmaktadır. Bu yazımızda sınavda karşınıza çıkabilecek bir sınav örneği yayınlayacağız.  Yazılı sınavda karşımıza çıkacak kazanımlar aşağıda sıralanmıştır.  Öğretmenleriniz soru hazırlarken zümre toplantısına alınan bu kararlara uymak zorundadır. Biz de bu kazanımları dikkate alarak sorularımızı hazırladık.

Yaklaşan sınavlar öncesinde tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

11. Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Sınavında Sorumlu Olunan Kazanımlar Tablosu

  • 1700-1774 yılları arasındaki süreçte Osmanlı Devleti’nin diğer devletlerle yürüttüğü rekabeti ve bu rekabette uyguladığı stratejileri analiz eder.
  • Avrupa düşüncesinde meydana gelen değişimleri ve bunların etkilerini analiz eder.
  • Avrupa’daki gelişmelere bağlı olarak Osmanlı idari, askerî ve ekonomik yapısında meydana gelen değişimleri analiz eder.
  • Osmanlı devlet idaresi ve toplum düzenindeki çözülmeleri önleme çabalarını analiz eder.

11. Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

1-) Küçük Kaynarca Antlaşması’nın maddelerinden ikisini yazarak bu anlaşmanın Osmanlı tarihi açısından önemini belirtiniz.

2-) Orta Çağ Avrupa’sında bilimin neden gelişmediğini açıklayınız.

3-) Rönesans ve reform ilk olarak hangi ülkede ortaya çıkmıştır?

4-) Hümanizm ve rasyonalizm kavramlarını açıklayınız?

5-) bilim Devriminin Avrupa’ya etkileri neler olmuştur? yazınız.

6-) Coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti’ne etkileri neler olmuştur?  İki madde yazınız.

7-) Kapitülasyon ne demektir? gerçek manadaki ilk kapitülasyon hangi devlete verilmiştir?  Kapitülasyonların sürekli hale getirilmesi ne anlama gelmektedir?  Açıklayınız.

8) Osmanlı Devleti’nde 17 yüzyılda yeniçeri sayısındaki artışın sebeplerini ve bu artış sonucunda yaşananları kısaca açıklayınız.

9-) Osmanlı Devleti’nde Ekonomik durumu düzeltmek amacıyla alınan ekonomik tedbirleri ve uygulamaları başlıklar halinde yazınız?  Bu başlıklardan istediğiniz birisini açıklayınız.

10-) Osmanlı Devleti’nde Lale Devri’nde yaşanan yeniliklerden iki tanesini yazınız.

Her sorunun doğru ve tam cevabı 10 puandır. Süre bir ders saatidir. Tarihe adını yazdıranlar ezber yapanlar değil, ezber bozanlardır. Başarılar dilerim.

       Ahmet ÖZBAY

    Tarih Öğretmeni

Not: 11. Sınıf Tarih dersi 1.dönem 2.yazılı ile ilgili sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Word veya pdf isteyenler yorum yazdıklarında e-posta adreslerine gönderim sağlayabiliriz.

Cevap Anahtarı

Cevap anahtarı talep edenler yorum kısmından bize yazsınlar. Yirmi dört saat içinde e-posta olarak size dönüş sağlanacaktır.

Bir Cevap Yazın