Son Yazılar
Home / Yazılı Sınav Örnekleri / 9. Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı (2019-2020)

9. Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı (2019-2020)

Sorular

1-) “Bir zamanlar, iki hükümdar hâkimiyet için karşı karşıya gelmiş. Mücadelede hükümdarlardan biri yenik düşmüş. Yenik düşen hükümdarın toprakları parçalanmış ve ülkesindeki birlik bozulmuş. Bundan sonra yenik hükümdarın topraklarında yıllar süren karışıklıklar başlamış.”

Yukarıdaki metinde tarihin tanımında geçen hangi ifadelere yer verilmemiştir? Yazınız.

2-) Tarihsel verilerin zamana, yere ve konuya göre bölümlere ayrılarak düzenlenmesine tasnif(sınıflandırma) denir. Sınıflama ile tarih araştırmalarının kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Sınıflandırma türlerine 2’şer örnek veriniz.

3-) İnsanlar günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla zamanı bölümlere ayırmıştır. Zamanı gün, hafta, ay ve yıl gibi belli dönemlere bölmüş ve düzenli bir sistem çerçevesinde algılamıştır. Türkler tarih boyunca farklı takvimler kullanmışlardır.

 • Bu takvimlerin isimlerini yazınız.
 • Ülkemizde milli bayramların tarihi her sene değişmezken, dini günlerin bir önceki seneden yaklaşık 10 gün erken gelmesinin nedeni nedir? Açıklayınız.

4-) İstanbul’da olsun Anadolu’da olsun eski Türk konaklarında ve evlerinde yapılan toplantılarda misafirlere büyük bir özenle pişirilerek ikram edilirdi. Kahvenin özel bir şekli ve hazırlamada kullanılan özel kapları vardır. Çiğ ve çekirdek kahve önce kahve tavalarında kavrulur, buradan kahve soğutuculara aktarılır, soğuduktan sonra değirmende öğütülerek toz haline getirilir ve kahve kutularında saklanırdı. Kahve pişirmede güğüm veya cezve kullanılırdı. Bazı bölgelerde kahve ”kahve sitili” denen mangal ve güğüm takımlarında pişirilirdi. Telve dibe çöktükten sonra suyu kahve fincanlarına konularak ikram edilirdi. Fincanlar porselenden yapılmıştır. Bunlar kulpsuz olup gümüş, altın gibi maddelerden yapılan fincan zarfı içine konmaktadır.

 • Tarih olay ve olguları incelerken diğer bilim dallarından da faydalanır. Tarihe temel oluşturan belgelerin çeşitliliği, diğer bilim dallarından yararlanmayı zorunlu hale getirmiştir. Buna göre yukarıdaki metinde tarih biliminin hangi bilim dalından faydalandığını yazınız.
 • Tarihe yardımcı bilim dallarından beşini yazınız. 

5-) Tanım: Tarih hakkında bize bilgi veren, tarihi anlamamıza yardımcı olan her türlü malzemeye kaynak denir. Kaynaklar genel olarak ikiye ayrılır:

Birinci elden kaynaklar (Ana kaynak): Olayın geçtiği döneme ait kaynaklardır.

İkinci elden kaynaklar: Ana kaynaklardan yararlanılarak oluşturulan eserlerdir.

Serkan öğretmen tarih dersinde tarihin yöntemi adlı konuyu işlerken madeni para, ders kitabı, mahkeme tutanakları, nüfus cüzdan örnekleri göstermiş, Ergenekon Destanı ve Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli eserinden bahsetmiştir.

 • Yukarıdaki tanıma göre Serkan öğretmenin derste örnek olarak göstermiş olduğu ve bahsettiği kaynaklar hangi tür kaynaklar arasındadır? Yazınız.

 6-) Aşağıdaki cümlelerin doğru/yanlış olduklarını karşılarına yazınız.

 • Tarih bilimi insana özgü tüm toplumsal olayları inceler.
 • Tarih bilimi en çok deney ve gözlem yöntemini kullanır.
 • Tarih biliminin genel kanunları vardır.
 • Tarih geçmişi inceler.
 • Tarihte yaşanan olaylar tekrarlanabilir.

7-) Vaka ve vakıa arasındaki farklar nelerdir? Vaka ve vakıaya ikişer örnek veriniz.

8) Tarih yazıcılığında tarihçiler belgelerden faydalanmalıdır. Belgelerin tarafsız olması tarihe bilim değeri kazandırır.

 • Belgelerin tarafsız olduğunu nasıl anlarız? Yazınız. 

9-) Dünyada buzulların erimesi ve ilk tarım faaliyetlerinin başlaması insan hayatında ne gibi değişiklere neden olmuştur? Yazınız. 

10-) Ateşin kullanılmaya başlaması insan hayatında ne gibi değişiklere neden olmuştur? Yazınız.

Sorular yenilenen müfredat programı dikkate alınarak hazırlanmıştır. Cevap anahtarı için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Öğrencilerimize tüm yazılı sınavlarında başarılar dilerim.

9. Sınıf Tarih Dersi Yazılı Sınav Örnekleri
10. Sınıf Tarih Dersi Yazılı Sınav Örnekleri
11. Sınıf Tarih Dersi Yazılı Sınav Örnekleri
11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Dersi Yazılı Sınav Örnekleri
12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Yazılı Sınav Örnekleri
12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi Yazılı Sınav Örnekleri

9. Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı (2018-2019) ile ilgili yazımız hakkındaki görüşlerinizi veya sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

7 Yorumlar

 1. Çok güzel sorular

 2. sorular gayet güzel olmuş elinize sağlık

 3. Teşekkür ederim, yeni program bu tarz soruları gerektiriyor.

 4. sorular çok iyi ,teşekkür ederim..

Bir Cevap Yazın