Home / Kavram Bilgisi / Feodalite (Feodalizm, Derebeylik)

Feodalite (Feodalizm, Derebeylik)

FEODALİTE NEDİR? (Derebeylik)

Tanımı:

Orta Çağ Avrupa’sına egemen olan siyasi, ekonomik, sosyal ve dini sistemdir. Toprak sistemine dayalı bir yönetim şeklidir. Siyasal ve askeri gücü elinde bulunduran, toprağın mülkiyetine veya imtiyazına sahip olan senyörler (vassallar veya derebeyler) sınıfı ile bu sınıfa bağımlı köleler (süzeren) sınıfının oluşturduğu idari düzene feodalite denir.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Kavimler Göçüyle ortaya çıkan bir sistemdir. Kavimler Göçü sonucu Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmış ve Avrupa siyasi olarak bölünmüştür. Kavimlerin yer değiştirmesi sonucu kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda can güvenliği olmayan halk, güvenliğini ve canını korumanın yolunu derebeylerin korunaklı şatolarında bulmuştur. Bu sisteme göre senyörler kendisine sığınan ve canını güvence altına aldığı halkı kendi topraklarında çalıştırmıştır. Her senyörün kendisine ait bir askeri gücü vardır. Her senyörün kendi bölgesinde kendi kuralları geçerlidir.

Nasıl Son Buldu?

Haçlı Seferleri ve Yüzyıl Savaşları ile zayıflayan sistem İstanbul’un fethinden sonra yıkılmıştır. İstanbul’un fethinde kullanılan ve etkisiyle büyük surları yıkabilecek topları krallar temin ederek derebeylerin şatolarını yıkmaları sonucu feodalizm son bulmuştur. Bu durumun sonucu mutlak krallıklar güçlenmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

2 Yorumlar

  1. teşekkürler gerçekten işime yaradı

Bir Cevap Yazın