Son Yazılar
Home / Kavram Bilgisi / Feodalite Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Feodalite Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

FEODALİTE NEDİR? (Derebeylik)

Feodalitenin Tanımı:

Orta Çağ Avrupa’sına egemen olan siyasi, ekonomik, sosyal ve dini sistemdir. Toprak sistemine dayalı bir yönetim şeklidir. Siyasal ve askeri gücü elinde bulunduran, toprağın mülkiyetine veya imtiyazına sahip olan senyörler (süzeren veya derebeyler) sınıfı ile bu sınıfa bağımlı köleler (vassallar ) sınıfının oluşturduğu idari düzene feodalite denir.

Kısaca açıklayacak olursak; Toprağı ve üzerinde yaşayan köylüyü tek bir kişinin malı sayan devlet sistemine feodalite (derebeylik) denir.

Feodalite sisteminde köylünün himayesi altına girdiği kişiye süzeren, himaye altına giren kişiye de vassal denir.

Uyarı: Feodalite yönetiminin bulunduğu yerlerde merkezi krallıklar zayıftır. Feodalitenin sembolü kale veya şatolardır. Orta Çağ Avrupa‘sında kaleleri yıkacak bir silah olmadığı için derebeyler başlarına buyruk hareket etmişlerdir.

Uyarı: Merkezi krallıklar, güçsüz olduğu için kilisenin hakimiyeti söz konusudur. Bu dönemde Papa, krallara tac giydirmiştir. Yani kralı Papa’nın onaylaması gerekli. Bu durum kiliseyi zengin yapmıştır.

Feodalite Nasıl Ortaya Çıktı?

Kavimler Göçüyle ortaya çıkan bir sistemdir. Kavimler Göçü sonucu Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmış ve Avrupa siyasi olarak bölünmüştür. Kavimlerin yer değiştirmesi sonucu kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda can güvenliği olmayan halk, güvenliğini ve canını korumanın yolunu derebeylerin korunaklı şatolarında bulmuştur. Bu sisteme göre senyörler kendisine sığınan ve canını güvence altına aldığı halkı kendi topraklarında çalıştırmıştır. Her senyörün kendisine ait bir askeri gücü vardır. Her senyörün kendi bölgesinde kendi kuralları geçerlidir.

Feodalitenin güç kazanmasında etkili olan sebepler nelerdir?

 •  Kavimler Göçü sonucu Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılması ve Avrupa’nın siyasi olarak bölünmesi sonucu merkezî iktidarın yok olması
 • Batı Roma İmparatorluğu’nun yıkılma sürecine girmesi
 • Kavimlerin yer değiştirmesi sonucu yaşanan kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda halkın can ve mal güvenliği endişesine kapılması
 • Can ve mal güvenliği olmayan halkın kıtlık ve savaş korkusu ile korunmaya ihtiyaç duyarak büyük malikânelere sahip lordlara sığınması
 • Kavimler Göçü sonrasında Avrupa’da yaşayan topluluklarının kitlesel olarak yer değiştirmeleri ile kent yaşamının önemini yitirmesi
 • Batı Avrupa’da yaşayan insanlar ile diğer bölgelerin insanları arasındaki iletişim ve ticaret yollarının Akdeniz’den sapması ve ticaretin neredeyse durma noktasına gelerek toprak mülkiyetinin önem kazanması.

Feodalitenin Zayıflamasının Sebepleri

 • Haçlı Seferlerine katılan feodal beylerin, ölmesi veya seferler sonucu gücünü kaybetmesi,
 • Ateşli silahların kullanılması ile kalelerin yıkılabileceğinin anlaşılması,
 • Coğrafi keşifler ile keşfedilen yeni kıtalara göçler yaşanması ve toprağın zenginlik kaynağı olarak önem kaybetmesi, ticaretin artması, paranın zenginlik kaynağı olması,
 • İngiltere ve Fransa arasında yaşanan “Yüzyıl Savaşları” daha sonra İngiltere’de yaşanan “Çifte Gül Savaşı” feodal sistemin zayıflamasına yol açmıştır.

Feodalite Nasıl Son Buldu?

Haçlı Seferleri, Yüzyıl Savaşları ve Coğrafi Keşifler ile zayıflayan sistem İstanbul’un fethinden sonra yıkılmıştır. İstanbul’un fethinde kullanılan ve etkisiyle büyük surları yıkabilecek topları krallar temin ederek derebeylerin şatolarını yıkmaları sonucu feodalizm son bulmuştur.

Uyarı: Feodalitenin zayıflaması ve yıkılması sonucu mutlak krallıklar güçlenmiştir.

Uyarı: Feodal sistemde merkezi krallıklar güçsüzdür ancak monarşi yönetimi devam etmektedir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihyolu.com” aittir. Öğrenciler yazıları ödevleri için kullanabilirler. Diğer kullanımlar için yazının/içeriğin tamamı kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya/içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir.

9 Yorumlar

 1. teşekkürler gerçekten işime yaradı

 2. haluk bababababababababababab

  sağolun hocam

 3. hoca canlı derste soru sordu burdan cevapladım teşekkürler

 4. onat Yıldar 11.sınıf

  süpeeer sosyal için gerekliydi

Bir Cevap Yazın